Pobierz liste książek skierowanych dla nastolatków.
Najlepszy czas na czytanie? Teraz!
Mniej stresu, lepsza przyszłość!
#TerazCzasNaCzytanie Dlaczego?
„Dzieci, nawet najmłodsze, doskonale wyczuwają nasze emocje. Obecne przekazy medialne oraz fakt odwołania zająć w przedszkolu i szkołach, brak kontaktu z rówieśnikami, wszystko to podminowuje w dzieciach poczucie bezpieczeństwa. Wspaniałym sposobem na odwrócenie tej tendencji będzie wspólne czytanie i rozmowa. Skorzystajmy mądrze z tego wspólnego czasu w domu, którego oczywiście nie planowaliśmy, ale który można przekuć na sukces. Gorąco zachęcam, by znaleźć czas na wspólne czytanie i rozmowę z dziećmi, z korzyścią dla dziecka i nas samych” – podkreśla profesor Piotr Albrecht, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Czy czytać malutkiemu dziecku, które jeszcze nic nie rozumie?
Dziecko jest malutkie ale nas słyszy, doskonale wyczuwa emocje, a po niedługim czasie zaczyna powtarzać słyszane dźwięki; to tylko tak wygląda jakby małe dziecko nic nie rozumiało – ono odbiera sygnały całym sobą! Niesamowite jest to, że malutkie dzieci, którym się czyta i mówi do nich, w wieku 3 lat rozumieją dwa razy więcej słów, niż ich rówieśnicy wychowywani przy włączonym telewizorze. Co to oznacza? Oznacza to, że dziecko, któremu opiekunowie nie czytają od małego regularnie i z nim nie rozmawiają, pójdzie do szkoły z ogromnie trudnym niedostatkiem – jego słownictwo będzie dużo mniej rozwinięte od słownictwa innych dzieci. Będzie mu od początku bardzo trudno. A zatem – tak naprawdę, sukces dziecka w szkole, zależy w ogromnej mierze od Was. Jeśli Wasze dziecko chodzi już do szkoły, to tym bardziej – czytajcie z nim i rozmawiajcie o tym co przeczytaliście – będzie mu po powrocie do szkoły łatwiej!
Dlaczego audiobook nie powinien całkiem zastąpić Rodziców ?
Kiedy głośno czytacie zmienia się wasz głos, zaczynacie spokojniej oddychać, być może staracie się czytać aktorsko, wcielając się w role bohaterów. Wszystko to jest dla dziecka ważnym i bardzo pozytywnym przeżyciem. Uczy się bogactwa języka i emocji, rozbudza się w nim empatia i - przede wszystkim – podświadomie buduje swoje poczucie wartości, bo wie, że to jemu poświęciliście cenny czas. Poza tym - wy czytacie najlepiej, bo to wy jesteście bliskimi. To do Was dziecko chce się przytulać, z wami spędzać czas. Dlatego audiobook jest super, ale pod warunkiem, że Wy też trochę sami dziecku poczytacie.
A co jeśli dziecku się nie podoba?
Malutkie dzieci warto obserwować: ile czasu słuchają uważnie, kiedy czytanie sprawia im przyjemność, co przeszkadza w skupieniu się. Jeśli widzicie znużenie, próbujcie z inną książką. Szybko zaobserwujecie, którą książkę lubi najbardziej. Ponieważ każde dziecko jest inne, obserwacja jest konieczna, by dopasować domową biblioteczkę do waszych potrzeb. W każdym razie – nie poddawajcie się! Czy to będzie kosztowne? NIE! Dzisiejsi rodzice i opiekunowie mają duże szczęście. Na rynku jest bardzo wiele mądrych, ładnych książek dla dzieci; bardzo wiele z nich można znaleźć w bibliotekach, które są darmowe! Dla starszych dzieci wiele pozycji można znaleźć i pobrać za darmo na wolnelektury.pl
To jest WYZWANIE!
Każdy z Was jest Kimś Bardzo Ważnym w życiu dziecka z Waszej rodziny. To dzięki wam dziecko może rozwijać się i poznawać świat. Proponujemy takie wyzwanie: #TerazCzasNaCzytanie: Czytajcie codziennie choć kilka minut przez cały czas kwarantanny! Zobaczycie, okaże się zaraz, że to jest miłe i fajne: będziecie czytać dłużej!
(Za Fundacją Powszechnego Czytania)